مهارت های هفتگانه کامپیوتر (ICDL)

مهارت های هفتگانه کامپیوتر (ICDL)

تعداد بازدید:۳۲۹
ICDL یا International Computer Driving License به معنای مهارت کار با کامپیوتر می باشد. ICDL یک استاندارد بین المللی در مهارت های کاربردی کامپیوتر است. این برنامه یک گواهینامه با کیفیت بالا و معتبر در سطح بین المللی است که توسط متخصصان دانشگاهی و بین المللی از سراسر جهان طراحی، ارزیابی و تأیید شده است. به این مهارت ها در داخل اروپا ECDL و در خارج اروپا ICDL گفته می شود.این دوره در حال حاضر در ایران یکی از دوره های پر مخاطب و الزامی می باشد، زیرا مفاهیم پایه کامپیوتر از جمله کار بار نرم افزار های آفیس، اینترنت و ویندوز و موارد دیگر را در بر می گیرد.


در این دوره افراد دیپلم به بالا در کلیه رشته ها امکان شرکت دارند. در پایان دوره گواهی معتبر و قابل ترجمه ICDL به فراگیران اعطا می گردد.
مهارت های هفتگانه کامپیوتر ICDL شامل ۷ مهارت تئوری و عملی زیر است:
– آشنائی با مفاهیم پایه و اساسی فناوری اطلاعات (IT)
– آشنائی با شیوه استفاده از کامپیوتر ومدیریت فایلها (Windows)
– شیوه به کارگیری نرم افزار واژه پرداز (Word)
– شیوه کار با صفحه گسترده (Excel)
– شیوه استفاده از نرم افزار پایگاه داده ها (Access)
– شیوه کار با نرم افزار ارائه مطلب (Power point)
– اطلاعات و ارتباطات (Internet)

1-مفاهیم ابتدایی در فناوری اطلاعات(IT)
در این مهارت فراگیران مفهومی کلی از فناوری اطلاعات و کار با نرم افزار و سخت افزار رایانه و کاربرد روزانه برنامه های کاربردی را یاد خواهند گرفت. همچنین فراگیران ساختمان فیزیکی کامپیوتر شخصی را میشناسند و مفاهیم پایه فناوری اطلاعات ازجمله : ذخیره کردن داده‌ها، حافظه ، کاربردهای نرم‌افزاری مبتنی بر کامپیوتر در جامعه، کاربرد شبکه‌های اطلاعاتی در پردازش و توزیع اطلاعات را می آموزند.
فناوری اطلاعات شامل همه‌ی ابزارها و روش‌هایی است که اطلاعات را دریافت، ذخیره، پردازش و مبادله می‌کنند و مورد استفاده قرار می‌دهند. IT مخفف عبارت انگلیسی Information Technology است. منظور از آن مجموعه ابزارها و روش های ضروری برای تولید، پردازش، نگهداری، توزیع و انهدام سیستم های مبتنی بر اطلاعات به معنی فراگیر آن (شامل متن، صوت و تصویر) است.

۲- آشنایی با مفهوم Windows ، استفاده و مدیریت فایل ها
فراگیران در این بخش می بایست امکان استفاده از رایانه و سیستم عامل را فراگیرند و بتوانند تنظیمات اصلی دلخواه خود را در ویندوز انجام دهند. همچنین لازم است کار و مدیریت فایل های رایانه ای از جمله کپی، حذف و …. را بتوانند به راحتی انجام دهند. همچنین در این مهارت فراگیران یاد میگیرند فایلها و فهرستها و زیرفهرستها را مدیریت و سازماندهی نماید.

۳- آشنایی با Word
فراگیران برنامه های پردازش متن از جمله (Word) و همچنین کاربرد روزانه آن را (ایجاد، ویرایش، قالب بندی، جدول بندی، کار با تصاویر و….) فرا می گیرند. Word نرم افزاری است که به دلیل پرکاربرد بودن به خصوص در بخش اداری شرکت‌ها و ادارات برای تایپ ، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. نرم افزار ورد (Microsoft word) متداولترین وازه پرداز محسوب می شود.هدف اصلی برنامه ورد در تایپ و قالب بندی متن ها می باشد. این نرم افزار ویژگی های قدرتمند دیگری نیز دارد که امکان ایجاد جداول مختلف کار با تصاویر گرافیکی طراحی وب و بسیاری از قابلیت های دیگر را فراهم کرده است.

۴- آشنایی با مفهوم صفحه گسترده ها EXCEL
فراگیران با مفهوم برنامه های صفحه گسترده از جمله (Excel) آشنا و همچنین کاربرد روزانه آن را ( ایجاد، ویرایش، قالب بندی، جدول بندی و…) فرا گیرند. همچنین لازم است تا بتوانند فرمول های مقدماتی ریاضی و کاربردی را ایجاد کنند. اما اکسل چیست؟
نرم افزار مایکروسافت اکسل یکی از نرم افزارهای مجموعه آفیس است. این نرم افزار از انواع نرم افزارهای صفحه گسترده است که جداول بزرگی در ستون و ردیف را در خود جای می دهد. صفحه گسترده یک روش برای ساماندهی داده ها در سطر و ستون هست که بوسیله آن می توان راحت تر داده ها را بررسی و اصلاح کرد. در واقع صفحه گسترده به معنی تکرار شدن و کنار هم قرار گرفتن تعداد زیادی سلول با توانایی های یکسان برای ایجاد ساختاری اطلاعاتی و محاسباتی است. اکسل هم یک نرم افزار صفحه گسترده هست.می توان گفت که اکسل جدولی بسیار بزرگ است که کاربر می تواند بنا به نیاز خود برای هر سلول از این جدول داده تعریف کند، فرمول نویسی کند، ظاهر هر سلول را به دلخواه تغییر دهد و یا محدودیت های دسترسی برای هر سلول تعریف کند.

۵- آشنایی با مفهوم پایگاه داده Access
دانشجویان در این مهارت باید مفهوم پایگاه داده در رایانه را متوجه شوند و همچنین بتوانند در حالت مقدماتی جداول پایگاه داده ای با پرس و جوهای مقدماتی را ایجاد و ویرایش کنند.نرم افزار Access (اکسس) یکی از اجزای مایکروسافت آفیس است که برای نگاه داری داده ها و ایجاد بانک اطلاعاتی استفاده می شود. با استفاده ازMicrosoft Office Access این امکان وجود دارد که شما اطلاعات خود را به صورت سازمان دهی شده نگاه داری و هر زمان که نیاز بود از آنها استفاده نمایید. به کمک مایکروسافت اکسس شما لیستی از اطلاعات خود را ذخیره نموده و هر زمان که خواستید می توانید آنها را ویرایش و یا بازیابی نمایید. بانک اطلاعاتی، پایگاه داده و یا دیتابیس مجموعه ای از اطلاعات است که در ساختار منظمی قرار گرفته و در هر زمان قابلیت بازیابی و ویرایش اطلاعات را دارند.بسیاری از برنامه نویسان برای ذخیره اطلاعات نرم افزارهایی که تولید می کنند از نرم افزار دیتابیس اکسس استفاده می کنند. از دیگر کاربردهای مهم بانک اطلاعات اکسس می توان به تهیه بانک های اطلاعاتی برای نرم افزارهای تحت وب مانند سیستم های مدیریت محتوا اشاره کرد.
مایکروسافت اکسس این امکان را فراهم می آورد که اطلاعات را در ساختاری منظم ذخیره کرده، به همه و یا بخشی از آنها دسترسی پیدا کرده و همه یا بخشی از آنها را حذف نمود.

۶- ارائه مطالب Power Point
فراگیران با ابزارهای ارائه مطلب به خصوص نرم افزار ( Power Point) و امکان ایجاد اسلایدها و ویرایش و قالب بندی متون و تصاویر درون آن را یاد میگیرند.برنامه پاورپوینت نرم افزاری بسیار ساده و ایده آل برای ساخت فایل های چند رسانه ای و تصویری است. فایل هایی مثل کاتالوگ های الکترونیکی، تبلیغات معرفی شرکت و پروژه های شرکتی، و برنامه های اطلاع رسانی ساده. شما به کمک برنامه پاورپوینت می توانید اسلاید هایی تصویری و نوشتاری را به عنوان پروژه تهیه و آن را به کمک پروژکتور به مخاطبین خود ارائه دهید

۷- اطلاعات و ارتباطات (خدمات اطلاعاتی شبکه- اینترنت و پست الکترونیک)
فراگیران باید با مفهوم کلی اینترنت و برخی شاخص های امنیتی آشنا شوند و بتوانند جستجوهای اینترنتی را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. همچنین باید کار با صفحات اینترنتی و پست الکترونیک تحت وب و همچنین نرم افزارهای پست الکترونیکی را یاد بگیرند.
در بخش اول (اطلاعات) فراگیر توانایی انجام امور پایه جستجو در وب را با استفاده از نرم‌افزارهای کاربردی و موتورهای جستجو را یاد میگیرد. همچنین باید بتواند نتایج جستجو را بررسی نموده و صفحات موردنظر خود را نشان کند و گزارشات جستجو و صفحات وب را از طریق کامپیوتر چاپ نماید.
در بخش دوم (ارتباطات) داوطلب مهارت استفاده از نرم‌افزارهای پست الکترونیک برای ارسال و دریافت پیام، الحاق کردن یک فایل به پیام، سازماندهی و مدیریت پیامها در فهرست و زیرفهرستها را آموزش می بیند.
اما نرم افزارهای پست الکترونیکی چیست؟ همانند نامه هایی که از طریق پست ارسال می شود ایمیل هم یک پیام است که از طریق یک فرستنده، برای آدرس گیرنده (یا گیرندگان) ارسال می‌گردد. فقط بجای نوشتن متن روی کاغذ، ایمیل توسط کامپیوتر، موبایل یا ابزارهای هوشمند دیگر تایپ می‌گردد و بجای انداختن نامه در صندوق پست، از طریق شبکه و اینترنت پیام ارسال می‌شود. ایمیل می‌تواند فقط حاوی متن باشد (مانند یک نامه متنی) یا حاوی تصاویر و فایلهای دیگر (مثل بسته‌های پستی) باشد.

کلید واژه ها: دوره های فناوری اطلاعات


نظر شما :